Originally Posted by wazu:
Yeah, wasn't clear from the OP if the doctor visit was needed. He says the card is "coming up" which I assume means for a renewal. I guess if that also requires a doctor's visit then the the whole thing could be $120 or so.
It would take a doctor's visit. That's where the cost is at.
Odd thing is I'm such a lightweight. 2 puffs on a joint and I'm done for the night. A joint will literally last me a week, so I don't buy much. I only mess with edibles if I don't have anything to do the next day. With a joint, I'm good in about 3 hours. With edibles, it's a crap shoot. [Reply]
Originally Posted by ScareCrowe:
Legally you have to have the card to grow, you also have to purchase a separate license from the state that you can only get if you have your med card. So if you plan on growing & you want to do it legally you still need the card.
Also the card makes it so you can't be fire for a random drug test at your job. They can still test you upon hiring & they can still test you if you're in an accident at work, but they can't just do a random drop & fire you over it. Other than that if you're just going to buy from the dispensary anyway I'm not sure it's worth the hassle/cost to save a small amount on taxes.
I thought about trying to grow and then I'm reminded that I once killed a cactus. [Reply]
Originally Posted by wazu:
Just googled the price of a med card in Missouri. Says it's $27.40. This seems like it would pay itself off if you're buying much.
Here is Florida you have to pay $179 every 6 months to a doctor to keep getting the weed. Then you have to pay $75 to register with the state every 2 years.
I'll pay that willingly to avoid worrying about the police making a public example out of me. Which has occurred many times so far. Very public arrest press conferences. No growing your own wither. [Reply]
Originally Posted by Katipan:
At $300 an ounce it’s cheaper to take a train to CO.
Illegal too but whatever.
I don't buy ounces these days but last time I was at the dispensary I got three different 8ths for around $100.00 total so that would work out to about $300.00 an ounce. I don't think there's any need to drive to Colorado from Missouri to get weed. [Reply]
Keep it simple. Just get a 1g disposable vape, and take small hits. One little puff of that is equivalent to several puffs from a joint. If you're a lightweight like you say, it should last you months. It's easy to use, very discreet, and doesn't stink up your clothes and the surrounding area like skunk farts.
Originally Posted by Fish:
Keep it simple. Just get a 1g disposable vape, and take small hits. One little puff of that is equivalent to several puffs from a joint. If you're a lightweight like you say, it should last you months. It's easy to use, very discreet, and doesn't stink up your clothes and the surrounding area like skunk farts.
Use it up, toss it and buy another.
Personally don't like the taste of weed vapes. Taste like wheat grass.
Originally Posted by philfree:
I don't buy ounces these days but last time I was at the dispensary I got three different 8ths for around $100.00 total so that would work out to about $300.00 an ounce. I don't think there's any need to drive to Colorado from Missouri to get weed.
Yay for you.
Our ounces are $50.
I’m speaking to the people whose pocketbooks care. [Reply]